Home / Awards / St. Louis Film Critics Association (STLFCA) Winners: The Shape of Water with 5

St. Louis Film Critics Association (STLFCA) Winners: The Shape of Water with 5

The Shape of Water was the big winner from the St. Louis Film Critics Association (STLFCA) today, taking five awards including Best Film, Best Director and Best Supporting Actor for Richard Jenkins.

Gary Oldman (Darkest Hour) is proving to be a strong performer with the 2nd and 3rd tier regional critics as he grabs his fourth win of the season for Best Actor. Frances McDormand (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri) wins her 7th over Sally Hawkins (The Shape of Water).

Baby Driver earned another Editing win and Blade Runner 2049 another Cinematography and Visual Effects prize to add to its list.

Here is the full list of winners and nominees.

Best Film: The Shape of Water
Runner-up: The Post

Best Director: Guillermo del Toro – The Shape of Water
Runner-u: Denis Villeneuve – Blade Runner 2049

Best Actor: Gary Oldman – Darkest Hour
Runner-up: James Franco – The Disaster Artist

Best Actress: Frances McDormand – Three Billboard Outside Ebbing, Missouri
Runner-up: Sally Hawkins – The Shape of Water

Best Supporting Actor: Richard Jenkins – The Shape of Water
Runner-up: Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Supporting Actress: Laurie Metcalf – Lady Bird
Runner-up: Holly Hunter – The Big Sick

Best Original Screenplay: The Shape of Water – Guillermo del Toro & Vanessa Taylor
Runner-up: Lady Bird

Best Adapted Screenplay: The Disaster Artist – Scott Neustadter & Michael H. Weber (Screenplay); Greg Sestero and Tom Bissell (Book)
Runners-up: Call Me By Your Name – James Ivory (Screenplay); Andre Aciman (Book) and Molly’s Game – Aaron Sorkin (Screenplay); Molly Bloom (Book) – tie

Best Editing: Baby Driver – Jonathan Amos and Paul Machliss
Runners-up: Dunkirk – Lee Smith and Sidney Wolinsky – The Shape of Water (tie)

Best Cinematography: Blade Runner 2049 – Roger Deakins
Runner-up: Hoyte Van Hoytema – Dunkirk

Best Production Design: The Shape of Water – Paul D. Austerberry
Runner-up: Blade Runner 2049 – Dennis Gassner

Best Visual Effects: Blader Runner 2049
Runner-up: The Shape of Water

Best Score: Phantom Thread – Jonny Greenwood
Runner-up: Dunkikr – Hans Zimmer

Best Soundtrack: Baby Driver
Runner-up: Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Animated Feature: Coco
Runner-up: Loving Vincent
Best Documentary Feature: Jane
Runner-up: Last Men in Aleppo

Best Foreign Language Feature: Land of Mine
Runner-up: First They Killed My Father

Best Scene: The Disaster Artist – Sixty-seven takes of “I did not hit her”.
Runners-up: Baby Driver – Baby gets coffee/opening credits and Lady Bird – The coach directing The Tempest using chalk talk (tie)

Complete List of Nominees

  • BEST FILM
    • Get Out
    • Lady Bird
    • The Post
    • The Shape of Water
    • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • BEST DIRECTOR
    • Guillermo del Toro – The Shape of Water
    • Greta Gerwig – Lady Bird
    • Jordan Peele – Get Out
    • Steven Spielberg – The Post
    • Denis Villeneuve – Blade Runner 2049
  • BEST ACTOR
    • Daniel Day-Lewis – Phantom Thread
    • James Franco – The Disaster Artist
    • Tom Hanks – The Post
    • Daniel Kaluuya – Get Out
    • Gary Oldman – Darkest Hour
  • BEST ACTRESS
    • Sally Hawkins – The Shape of Water
    • Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
    • Saoirse Ronan – Lady Bird
    • Kristen Stewart – Personal Shopper
    • Meryl Streep – The Post
  • BEST SUPPORTING ACTOR
    • Willem Dafoe – The Florida Project
    • Woody Harrelson – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
    • Richard Jenkins – The Shape of Water
    • Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
    • Michael Shannon – The Shape of Water
  • BEST SUPPORTING ACTRESS
    • Hong Chau – Downsizing
    • Holly Hunter – The Big Sick
    • Laurie Metcalf – Lady Bird
    • Kristin Scott Thomas – Darkest Hour
    • Octavia Spencer – The Shape of Water
  • BEST ORIGINAL SCREENPLAY
    • The Big Sick – Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani
    • Get Out – Jordan Peele
    • Lady Bird – Greta Gerwig
    • The Shape of Water – Guillermo del Toro & Vanessa Williams
    • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Martin McDonagh
  • BEST ADAPTED SCREENPLAY
    • Call Me By Your Name – James Ivory (Screenplay); André Aciman (Novel)
    • The Disaster Artist – Scott Neustadter & Michael H. Weber (Screenplay); Greg Sestero and Tom Bissell (Book)
    • It – Chase Palmer & Cary Fukunaga and Gary Dauberman (Screenplay); Stephen King (Novel)
    • Molly’s Game – Aaron Sorkin (Screenplay); Molly Bloom (Book)
    • Mudbound – Virgil Williams and Dee Rees (Screenplay); Hillary Jordan (Novel)
  • BEST EDITING
    • Baby Driver – Jonathan Amos and Paul Machliss
    • Darkest Hour – Valerio Bonelli
    • Dunkirk – Lee Smith
    • The Post – Sarah Broshar and Michael Kahn
    • The Shape of Water – Sidney Wolinsky
  • BEST CINEMATOGRAPHY
    • Blade Runner 2049 – Roger Deakins
    • Darkest Hour – Bruno Delbonnel
    • Dunkirk – Hoyte Van Hoytema
    • The Shape of Water – Dan Laustsen
    • Wonder Wheel – Vittorio Storaro
  • BEST PRODUCTION DESIGN
    • Beauty and the Beast – Sarah Greenwood
    • Blade Runner 2049 – Dennis Gassner
    • Dunkirk – Nathan Crowley
    • Phantom Thread – Mark Tildesley
    • The Shape of Water – Paul D. Austerberry
  • BEST VISUAL EFFECTS
    • Beauty and the Beast
    • Blade Runner 2049
    • Dunkirk
    • The Shape of Water
    • War for the Planet of the Apes
  • BEST SCORE
    • Blade Runner 2049 – Benjamin Wallfisch and Hans Zimmer
    • Dunkirk – Hans Zimmer
    • Phantom Thread – Jonny Greenwood
    • The Post – John Williams
    • The Shape of Water- Alexandre Desplat
  • BEST SOUNDTRACK
    • Atomic Blonde
    • Baby Driver
    • Coco
    • Guardians and the Galaxy Vol. 2
    • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • BEST ANIMATED FEATURE
    • Captain Underpants: The First Epic Movie
    • Coco
    • Despicable Me 3
    • The LEGO Batman Movie
    • Loving Vincent
  • BEST DOCUMENTARY FEATURE
    • City of Ghosts
    • Jane
    • Last Men in Aleppo
    • Never Say Goodbye: The KSHE Documentary
    • Whose Streets?
  • BEST FOREIGN LANGUAGE FEATURE
    • First They Killed My Father
    • Frantz
    • Graduation
    • Land of Mine
    • The Square
  • BEST SCENE
    • Atomic Blonde – Stairwell fight.
    • Baby Driver – Baby (Ansel Elgort) goes for coffee (opening credits).
    • Call Me By Your Name – Mr. Perlman’s (Michael Stuhlbarg) closing monologue.
    • The Disaster Artist – Sixty-seven takes of “I did not hit her”.
    • Lady Bird – Chalk talk for ‘The Tempest’.

About Erik Anderson

Erik blames his mother for his love of all things Oscar, having watched the Academy Awards together since he was in the single digits; making lists, rankings and predictions throughout the show. This led him down the path to obsessing about awards. Much later, he found himself at GoldDerby, led by Tom O’Neill and then migrated over to Oscarwatch (now AwardsDaily), headed up by Sasha Stone before breaking off to create AwardsWatch. He is a member of the International Cinephile Society, GALECA (The Society of LGBTQ Entertainment Critics), the International Press Academy and is the founder/owner of AwardsWatch.

Check Also

AARP’s Movies for Grownups Awards: ‘The Post,’ ‘Shape of Water’ Lead Nominees

Steven Spielberg’s The Post finally earned some nomination love from an organization, from the AARP ...