Advertisements
Home / Awards / Saturn Awards: ‘Black Panther’ leads film nominations with 14; ‘Walking Dead’ leads TV mentions

Saturn Awards: ‘Black Panther’ leads film nominations with 14; ‘Walking Dead’ leads TV mentions

It was a good day for Disney as the Academy of Science Fiction, Fantasy, and Horror Films announced their Saturn Award nominations today. The massive Marvel blockbuster Black Panther earned the most for feature film with 14 but Star Wars: The Last Jedi (now also Disney) was right behind with 13.

Two recent Oscar winners, The Shape of Water (Best Picture and Director) and Blade Runner 2049 (Cinematography, Visual Effects), earned nine nominations apiece. Comic book superheroes Wonder Woman and Logan (aka Wolverine) grabbed six apiece. Get Out earned five nominations including one for its screenplay. It won the Original Screenplay Oscar earlier this month.

The group even found places (albeit odd ones) for The Post (Best Thriller) and The Greatest Showman (Best Action/Adventure).

On the television side The Walking Dead was tops with seven nominations, with its spin-off Fear the Walking Dead earning three more. Star Trek: Discovery was nominated five times and a quartet of shows: Game of Thrones, American Horror Story: Cult, Riverdale and Twin Peaks: The Return all came in with four apiece.

The Saturn Awards will announce their winners at their 44th ceremony this June.

Here’s the full list of nominations:

FILM

Best Comic-to-Motion Picture Release:

Black Panther (Marvel / Walt Disney Studios)
Guardians of the Galaxy Vol. 2 (Marvel / Walt Disney Studios)
Logan (20th Century Fox)
Spider-Man: Homecoming (Sony / Marvel)
Thor: Ragnarok (Marvel / Walt Disney Studios)
Wonder Woman (Warner Bros.)

Best Science Fiction Release:

Alien: Covenant (20th Century Fox)
Blade Runner 2049 (Warner Bros.)
Life (Columbia Pictures / Sony)
Star Wars: The Last Jedi (Lucasfilm Ltd. / Walt Disney Studios)
Valerian and the City of a Thousand Planets (STX Films / EuropaCorp)
War for the Planet of the Apes (20th Century Fox)

Best Fantasy Film Release:

Beauty and the Beast (Walt Disney Studios)
Downsizing (Paramount)
Jumanji: Welcome to the Jungle (Sony Pictures)
Kong: Skull Island (Warner Bros.)
Paddington 2 (Warner Bros.)
The Shape of Water (Fox Searchlight)

Best Horror Film Release:

47 Meters Down (Entertainment Studios)
Annabelle: Creation (Warner Bros.)
Better Watch Out (Well Go USA)
Get Out (Universal)
It (Warner Bros.)
mother! (Paramount)

Best Action / Adventure Film Release:

Baby Driver (TriStar / Sony Pictures)
Dunkirk (Warner Bros.)
The Fate of the Furious (Universal)
The Greatest Showman (20th Century Fox)
Hostiles (Entertainment Studios)
Kingsman: The Golden Circle (20th Century Fox)

Best Thriller Film Release:

Brawl in Cell Block 99 (RLJE Films)
Murder on the Orient Express (20th Century Fox)
The Post (20th Century Fox)
Suburbicon (Paramount)
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Fox Searchlight)
Wind River (TWC)

Best Actor in a Film:

Chadwick Boseman “Black Panther” (Marvel / Walt Disney Studios)
Ryan Gosling “Blade Runner 2049” (Warner Bros.)
Mark Hamill “Star Wars: The Last Jedi” (Lucasfilm Ltd./Walt Disney Studios)
Hugh Jackman “Logan” (20th Century Fox)
Daniel Kaluuya “Get Out” (Universal)
Andy Serkis “War for the Planet of the Apes” (20th Century Fox)
Vince Vaughn “Brawl in Cell Block 99” (RLJE)

Best Actress in a Film:

Gal Gadot “Wonder Woman” (Warner Bros.)
Sally Hawkins “The Shape of Water” (Fox Searchlight)
Frances McDormand “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” (Fox Searchlight)
Lupita Nyong’o “Black Panther” (Marvel / Walt Disney Studios)
Rosamund Pike “Hostiles” (Entertainment Studios)
Daisy Ridley “Star Wars: The Last Jedi” (Lucasfilm Ltd./Walt Disney Studios)
Emma Watson “Beauty and the Beast” (Walt Disney Studios)

Best Supporting Actor in a Film:

Harrison Ford “Blade Runner 2049” (Warner Bros.)
Michael B. Jordan “Black Panther” (Marvel / Walt Disney Studios)
Michael Keaton “Spider-Man: Homecoming” (Sony / Marvel)
Chris Pine “Wonder Woman” (Warner Bros.)
Michael Rooker “Guardians of the Galaxy Vol. 2” (Marvel / Walt Disney Studios)
Bill Skarsgard “It” (Warner Bros.)
Patrick Stewart “Logan” (20th Century Fox)

Best Supporting Actress in a Film:

Ana De Armas “Blade Runner 2049” (Warner Bros.)
Carrie Fisher “Star Wars: The Last Jedi” (Lucasfilm Ltd./Walt Disney Studios)
Danai Gurira “Black Panther” (Marvel / Walt Disney Studios)
Lois Smith “Marjorie Prime” (FilmRise)
Octavia Spencer “The Shape of Water” (Fox Searchlight)
Tessa Thompson “Thor: Ragnarok” (Marvel / Walt Disney Studios)
Kelly Marie Tran “Star Wars: The Last Jedi” (Lucasfilm Ltd./Walt Disney Studios)

Best Performance by a Younger Actor in a Film:

Tom Holland “Spider-Man: Homecoming” (Sony / Marvel)
Dafne Keen “Logan” (20th Century Fox)
Sophia Lillis “It” (Warner Bros.)
Millicent Simmons “Wonderstruck” (Amazon / Roadside Attractions)
Jacob Tremblay “Wonder” (Lionsgate)
Letitia Wright “Black Panther” (Marvel / Walt Disney Studios)
Zendaya “Spider-Man: Homecoming” (Sony / Marvel)

Best Film Director:

Ryan Coogler “Black Panther” (Marvel / Walt Disney Studios)
Guillermo del Toro “The Shape of Water” (Fox Searchlight)
Patty Jenkins “Wonder Woman” (Warner Bros.)
Rian Johnson “Star Wars: The Last Jedi” (Lucasfilm Ltd./Walt Disney Studios)
Jordan Peele “Get Out” (Universal)
Matt Reeves “War for the Planet of the Apes” (20th Century Fox)
Denis Villeneuve “Blade Runner 2049” (Warner Bros.)

Best Film Screenplay:

Ryan Coogler, Joe Robert Cole “Black Panther” (Marvel / Walt Disney Studios)
Hampton Fancher, Michael Green “Blade Runner 2049” (Warner Bros.)
Jordan Peele “Get Out” (Universal)
Scott Frank, James Mangold, Michael Green “Logan” (20th Century Fox)
Guillermo del Toro, Vanessa Taylor “The Shape of Water” (Fox Searchlight)
Rian Johnson “Star Wars: The Last Jedi” (Lucasfilm Ltd./Walt Disney Studios)
Allan Heinberg “Wonder Woman” (Warner Bros.)

Best Film Production Design:

Sarah Greenwood “Beauty and the Beast” (Walt Disney Studios)
Hannah Beachler “Black Panther” (Marvel / Walt Disney Studios)
Dennis Gassner “Blade Runner 2049” (Warner Bros.)
Paul Denham Austerberry “The Shape of Water” (Fox Searchlight)
Rick Heinrichs “Star Wars: The Last Jedi” (Lucasfilm Ltd./Walt Disney Studios)
Hugues Tissandier “Valerian and the City of A Thousand Planets” (STX Films /EuroCorp)

Best Film Editing:

Michael P. Shawver, Claudia Castello “Black Panther” (Marvel / Walt Disney Studios)
Paul Rubell, Christian Wagner “The Fate of the Furious” (Universal)
Gregory Plotkin “Get Out” (Universal)
Michael McCusker, Dirk Westervelt “Logan” (20th Century Fox)
Sidney Wolinsky “The Shape of Water” (Fox Searchlight)
Bob Ducsay “Star Wars: The Last Jedi” (Lucasfilm Ltd./Walt Disney Studios)

Best Film Music:

Ludwig Goransson “Black Panther” (Marvel / Walt Disney Studios)
Michael Giacchino “Coco” (Walt Disney Studios)
John Debney, Joseph Trapanese “The Greatest Showman” (20th Century Fox)
Alexandre Desplat “The Shape of Water” (Fox Searchlight)
John Williams “Star Wars: The Last Jedi” (Lucasfilm Ltd./Walt Disney Studios)
Carter Burwell “Wonderstruck” (Amazon / Roadside Attractions)

Best Film Costume Designer:

Jacqueline Durran “Beauty and the Beast” (Walt Disney Studios)
Ruth E. Carter “Black Panther” (Marvel / Walt Disney Studios)
Ellen Mirojnick “The Greatest Showman” (20th Century Fox)
Michael Kaplan “Star Wars: The Last Jedi” (Warner Bros.)
Olivier Beriot “Valerian and the City of A Thousand Planets” (STX Films / EuroCorp)
Lindy Hemming “Wonder Woman” (Warner Bros.)

Best Film Make-Up:

Joel Harlow, Ken Diaz “Black Panther” (Marvel / Walt Disney Studios)
Donald Mowat “Blade Runner 2049” (Warner Bros.)
John Blake, Brian Sipe “Guardians of the Galaxy Vol. 2” (Marvel / Walt Disney Studios)
Alec Gillis, Sean Sansom, Tom Woodruff, Jr., Shane Zander “It” (Warner Bros.)
Mike Hill, Shane Mahan “The Shape of Water” (Fox Searchlight)
Peter Swords King, Neal Scanlan “Star Wars: The Last Jedi” (Lucasfilm Ltd./Walt Disney Studios)
Arjen Tuiten “Wonder” (Lionsgate)

Best Film Special / Visual Effects:

Geoffrey Baumann, Craig Hammack, Dan Sudick “Black Panther” (Marvel / Walt Disney Studios)
John Nelson, Paul Lambert, Richard R. Hoover, Gerd Nefzer “Blade Runner 2049” (Warner Bros.)
Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner, Dan Sudick “Guardians of the Galaxy Vol. 2” (Marvel / Walt Disney Studios)
Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza, Mike Meinardus “Kong: Skull Island” (Warner Bros.)
Ben Morris, Mike Mulholland, Chris Corbould, Neal Scanlan “Star Wars: The Last Jedi” (Lucasfilm Ltd./Walt Disney Studios)
Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett, Joel Whist “War for the Planet of the Apes” (20th Century Fox)

Advertisements

About Erik Anderson

Erik thanks his mother for his love of all things Oscar, having watched the Academy Awards together since he was in the single digits; making lists, rankings and predictions throughout the show. This led him down the path to obsessing about awards. Much later, he found himself at GoldDerby, led by Tom O’Neill and then migrated over to Oscarwatch (now AwardsDaily), headed up by Sasha Stone before breaking off to create AwardsWatch. He is a member of the International Cinephile Society, GALECA (The Society of LGBTQ Entertainment Critics), the International Press Academy and is the founder/owner of AwardsWatch.

Check Also

Donna Gigliotti to produce 91st Academy Awards; Glenn Weiss to co-produce and direct

Oscar®-winning producer Donna Gigliotti will produce the 91st Oscars®, and Emmy®-winning director Glenn Weiss will …

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: