Mon. Mar 30th, 2020

Columbus Film Critics Association nominations: ‘Little Women,’ Once Upon a Time…’ lead

The Columbus Film Critics Association has announced the nominees for its 18th annual awards and Little Women leads the way with 9 mentions including Best Film, Best Director and Adapted Screenplay (Greta Gerwig) and two nominations for Florence Pugh; one in Supporting Actress and one for her 2019 body of work that includes Little Women.

Once Upon a Time in Hollywood also earned 9 nominations, Marriage Story followed closely with 8 and The Irishman and Parasite with seven each.

Winners will be announced on the evening of January 2nd, 2020. Here is the full list of nominations.

Best Film

  • 1917
  • The Farewell
  • The Irishman
  • Jojo Rabbit
  • Knives Out
  • Little Women
  • Marriage Story
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Parasite (Gisaengchung)
  • Uncut Gems

Best Director

  • Bong Joon -ho, Parasite (Gisaengchung)
  • Greta Gerwig, Little Women
  • Sam Mendes, 1917
  • Martin Scorsese, The Irishman
  • Quentin Tarantino, Once Upon a Time… in Hollywood

Best Actor

  • Robert De Niro, The Irishman
  • Leonardo DiCaprio, Once Upon a Time… in Hollywood
  • Adam Driver, Marriage Story
  • Robert Pattinson, The Lighthouse
  • Joaquin Phoenix, Joker
  • Adam Sandler, Uncut Gems

Best Actress

  • Awkwafina, The Farewell
  • Scarlett Johansson, Marriage Story
  • Lupita Nyong’o, Us
  • Florence Pugh, Midsommar
  • Saoirse Ronan, Little Women

Best Supporting Actor

  • Willem Dafoe, The Lighthouse
  • Tom Hanks, A Beautiful Day in the Neighborhood
  • Al Pacino, The Irishman
  • Joe Pesci, The Irishman
  • Brad Pitt, Once Upon a Time… in Hollywood

Best Supporting Actress

  • Laura Dern, Marriage Story
  • Scarlett Johansson, Jojo Rabbit
  • Jennifer Lopez, Hustlers
  • Florence Pugh, Little Women
  • Zhao Shuzhen, The Farewell

Best Ensemble

  • The Irishman
  • Knives Out
  • Little Women
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Parasite (Gisaengchung)

Actor of the Year (for an exemplary body of work)

  • Adam Driver (The Dead Don’t DieMarriage StoryThe Report, and Star Wars: Episode IX – The
    Rise of Skywalker)
  • Kelvin Harrison Jr. (Luce and Waves)
  • Scarlett Johansson (Avengers: EndgameCaptain MarvelJojo Rabbit, and Marriage Story)
  • Brad Pitt (Ad Astra and Once Upon a Time… in Hollywood)
  • Florence Pugh (Fighting with My FamilyLittle Women, and Midsommar)

Breakthrough Film Artist

  • Rowan Griffin Davis, Jojo Rabbit – (for acting)
  • Julia Fox, Uncut Gems – (for acting)
  • Florence Pugh, Fighting with My FamilyLittle Women, and Midsommar – (for acting)
  • Honor Swinton Byrne, The Souvenir – (for acting)
  • Joe Talbot, The Last Black Man in San Francisco – (for directing, producing, and screenwriting)
  • Lulu Wang, The Farewell – (for directing, producing and screenwriting)
  • Olivia Wilde, Booksmart – (for directing)

Best Cinematography

  • Jarin Blaschke, The Lighthouse
  • Roger Deakins, 1917
  • Hong Kyung-pyo, Parasite (Gisaengchung)
  • Pawel Pogorzelski, Midsommar
  • Robert Richardson, Once Upon a Time… in Hollywood
  • Hoyte Van Hoytema, Ad Astra

Best Film Editing

  • Ronald Bronstein and Benny Safdie, Uncut Gems
  • Bob Ducsay, Knives Out
  • Fred Raskin, Once Upon a Time… in Hollywood
  • Lee Smith, 1917
  • Yang Jin-mo, Parasite (Gisaengchung)

Best Adapted Screenplay

  • Micah Fitzerman-Blue and Noah Harpster, A Beautiful Day in the Neighborhood
  • Greta Gerwig, Little Women
  • Lorene Scafaria, Hustlers
  • Taiki Waititi, Jojo Rabbit
  • Steve Zaillian, The Irishman

Best Original Screenplay

  • Noah Baumbach, Marriage Story
  • Bong Joon-ho and Han Jin-won, Parasite (Gisaengchung)
  • Rian Johnson, Knives Out
  • Quentin Tarantino, Once Upon a Time… in Hollywood
  • Lulu Wang, The Farewell

Best Score

  • Michael Abels, Us
  • Alexandre Desplat, Little Women
  • Hildur Guðnadóttir, Joker
  • Randy Newman, Marriage Story
  • Thomas Newman, 1917

Best Documentary

  • Amazing Grace
  • American Factory
  • Apollo 11
  • Honeyland
  • One Child Nation

Best Foreign Language Film

  • Atlantics (Atlantique)
  • Les Misérables
  • Pain and Glory (Dolor y gloria)
  • Parasite (Gisaengchung)
  • Portrait of a Lady on Fire (Portrait de la jeune fille en feu)

Best Animated Film

  • Frozen II
  • How to Train Your Dragon: The Hidden World
  • I Lost My Body (J’ai perdu mon corps)
  • Missing Link
  • Toy Story 4

Best Overlooked Film

  • Her Smell
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Missing Link
  • Ready or Not
  • Wild Rose

Let us know what you think!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

shares
%d bloggers like this: